Aalborg StiftLiv + Trojanuar › Kirkelige videojournalister besøger bedemand
Feedback

Kirkelige videojournalister besøger bedemand

Deltagerne på det folkekirkelige videokursus Teenage VJ mødes den 13. til 15. januar 2012 til en weekend der byder på besøg hos bedemand, præst og en arabisk kirke

11. januar 2012. Christian Roar Pedersen

Syv teenagere lærer at lave tv af folkekirken på et-årigt kursus. På den tredje kursusweekend den 13. til 15. januar er fokus på den gode tv-historie, og hvor grænsen går mellem instruktion og virkelighed.

Teenagerne skal afprøve deres nyerhvervede viden i praksis, når journalist Christian French lørdag sender dem ud til bedemand, præst og en arabisk kirke for at lave tv-indslag.

Teenage VJ

Teenage VJ er er et etårigt videokursus for teenagere udbudt af folkekirken i Aalborg Stift. Fem weekender og individuel coaching danner rammen om forløbet.

Formålet er at gøre unge interesserede i journalistisk og samtidig få et indblik i, hvordan de unge vil formidle kirken på tv. “VJ” står for “videojournalist”

Indslagene de unge laver sendes på Kanal Nord, men kan også ses på nettet.

Eksempler på tv-indslag

På den sidste kursusweekend i november 2011 var de unge Teenage VJs på besøg i en konfirmandlejr på Horne Efterskole. To indslag fra de unges hånd kan ses herunder.

Konfirmander bygger alterudsmykning i Lego

Konfirmander laver stomp

Presse
Presseansvarlig

Mediekonsulent Christian Roar Pedersen, telefon 23 20 30 99
presserum · presse@aalborgstift.dk